Quilling Nedir?

Ülkemizde son birkaç yıldır tanınmaya başlayan "Quilling", "Kağıt Kıvırma Sanatı" olarak adlandırılır. "Kağıt telkari" de denir. Rengarenk, düz ve uzun kesilmiş şeritlerin bir alet yardımıyla sarılarak şekil verilmesidir.

Yapımı oldukça kolaydır. Akla gelebilecek her tür tasarımda yerini alabilir... Yeter ki siz tasarlayın... Kart, çerçeve, defter, kutu süsleyebilir; takı, tablo, kapı süsü, özel günleriniz için hediyelikler yapabilirsiniz...

Daha önce de dediğim gibi yapımı oldukça kolaydır. 
Üç aşamadan oluşur:
1- Kağıt şeridi kıvır, 
2- İstediğin kadar açtır. 
3- Açılmaması için yapıştır, 
4- Elinle şekil ver.
İşte bu dördüncü aşamada elle yuvarlağın şekillendirilmesiyle aşağıdaki temel şekiller yapılır.

İşte bu temel şekillerin ve diğer bazı tekniklerin bir araya gelmesiyle aşağıdaki gibi güzellikler ortaya çıkar. Kağıtların rengarenk dünyası... Denemeye değmez mi?

Ayrıca fazla malzeme ve alet gerektirmemesi de güzel yanlarından biridir. Kağıt şerit, kıvırma aleti ve yapıştırıcı... Hepsi bu kadar.

Ama ne yazık ki randımanlı bir çalışma için ithal kağıt kıvırma aleti tercih edilmeli. Başlangıçta plastik olanlardan kaç tane aldıysam kırıldılar. Kürdanla çalıştım. Tornada yaptırmayı bile denedim. Ama sonunda ne yaptım ettim Almanya'dan getirttim. Ancak o zaman çalışmanın keyfine vardım açıkçası.

Bu yüzden, ülkemizde "Quilling" ile uğraşmanın en büyük sıkıntısı malzeme teminidir ne yazık ki... Kağıt şeritler genellikle ithaldir ve renk çeşitliliği bakımından çok iyi olsa da yerli ürüne göre daha pahalıdır. Gerçi kesilmiş yerli ürün de bulmak zordur. Ancak kendiniz fon kartonunu tek tek keserek ya da şeritleme makinasıyla elde edebilirsiniz.

Bu sıkıntıları yaşayan biri olarak çözüm arayışlarım devam etmekte... Çok yakında sürpriz gelişmelerle karşınıza çıkabilirim:)))